דישיבות הוועדה 22 לאוקטובר – 31 דצמבר 1967

ד.1 | ישיבה ועדת שרים לביטחון, 22.10.1967 (אחר הצהריים)

דיון בן שעתיים וחצי בעקבות הטבעת המשחתת אח"י אילת על-ידי המצרים. השרים נטו להגיב על-ידי תקיפה על חיל האויר המצרי, אך ביקשו בדיקה נוספת.
לסטנוגרמה המלאה כאן

ד.2 | ישיבת ועדת שרים לביטחון, 22.10.1967 (ישיבת ערב בקריה בתל אביב)

בדיון הארוך השני של הקבינט באותו יום הוחלט לבסוף להגיב על הטבעת המשחתת אח"י אילת על-ידי תקיפת בתי הזיקוק המצריים בסואץ.
לסטנוגרמה המלאה כאן

ד.3 | ישיבת ועדת שרים לביטחון, 6.11.1967

סקירה על התעצמות הצבא הסורי והתחפרותו בקווי הגנה בין הרמה לבין דמשק. הערכה: אין להם כרגע כוונות התקפיות אך יוכלו לעבור להתקפה אם ירצו. אח"כ דיון ארוך בדרכים להתמודד עם פעולות עוינות של פת"ח מכיוון ירדן. הועלתה – והורדה – אפשרות להקים האחזויות נח"ל באיזור. הוחלט בעיקר לתגבר את השמירה, ולהשתמש בכוח צבאי רק בתגובה לתקיפה.

היה דיון האם לסלול כביש לחוף ים המלח הצפוני. היתה הסכמה כללית שהמשימה תייצר מקומות עבודה לתושבי הגדה; היתה התנגדות מסויימת אם הכוונה היא להתכונן להקמת יישובים. הוחלט לאשר את סלילת הכביש אם יימצא מקור תקציבי.
לסטנוגרמה המלאה כאן

ד.4 | ישיבת ועדת שרים לביטחון, 12.11.1967

דיון על רקע המהלכים באו"ם לקראת החלטה בעניין המזרח התיכון. עוד דיון על תוכן המפות שהמדינה מדפיסה. הפעם הוחלט לציין את קווי הפסקת האש בלבד. לבסוף היה דיון על האפשרות שמוסלמים מן הארצות השכנות ירצו להגיע להר הבית. הקבינט החליט לא לעודד זאת בצורה אקטיבית.
לסטנוגרמה המלאה כאן

ד.5 | ישיבת ועדת שרים לביטחון, 15.11.1967

בתחילה הדיון לא היה ממוקד ועבר במגוון נושאים ובתוכם אספקת נשק מארה"ב, פעילות אל פתח בגדה, המצב באו"ם. פתיחת בתי ספר: במזרח ירושלים ובעזה נפתחו בתי הספר, בגדה הולכים ונפתחים. השרים דנו בצורות שלטון שונות בשטחים והחליטו שישראל תתערב כמה שפחות בחיי היום יום. היה דיון בבקשה לאפשר לישיבת חברון לעבור לחברון; רוב השרים התנגדו לבקשה. הוחלט לאשר שמערת המכפלה תהיה פתוחה בפני יהודים בשבת. והיה עוד דיון בספרו של איסר הראל בעניין אייכמן.
לסטנוגרמה המלאה כאן

ד.6 | ישיבת ועדת שרים לביטחון,16.11.1967

דיון ארוך שבו התייחסו השרים לטיוטות המתגבשות באו"ם של מה שעתיד להיות החלטה 242.
לסטנוגרמה המלאה כאן

ד.7 | ישיבת ועדת שרים לביטחון, 22.11.1967

דיון בצורת ההתקשרות עם ירדן בעת תקריות צבאיות: האם טוב שזה יהיה באמצעות משקיפים מהאו"ם, כמו במצרים וסוריה, או לא, כפי שעד עכשיו לא היה. הוחלט להציע לירדנים לבנות ערוץ תקשורת ישיר. אחר-כך היה דיון ארוך במספר תקריות עם נפגעים בגבול ירדן, שבהן נעשה שימוש בחיל האוויר; חלק מן השרים תבעו להבין מדוע ומי הסמיך את השימוש. הוחלט להמשיך את הדיון במועד אחר. היתה סקירה של מצב כוחות צבאות ערב. אחר-כך היה דיון בבקשת שר הביטחון להפקיע שטחים בגדה עבור בסיסים צבאיים וסלילת כבישים אליהם. לאחר דיון הוחלט לאשר בכפוף למציאת תקציב.
לסטנוגרמה המלאה כאן

ד.8 | ישיבת ועדת שרים לביטחון, 6.12.1967

דיון ארוך בהיערכות צה"ל ובמיוחד מול מצרים. הוועדה הביעה אי-נחת מרמת הדיווח אליה, ואי-בהירות לגבי סמכויותיה מול שר הביטחון והצבא, באשר לפירוש כוונות מצרים וסוג התגובה הישראלית הנכונה. הדיון נמשך לשאלת הסמכות להפעיל את חיל האוויר בתקריות גבול, האם היא של הצבא או שר הביטחון או הקבינט.  הוחלט לא להיענות לתיווך של האו"ם בין ישראל לירדן בעניין תקריות גבול, אלא לשאוף לקשר ישיר. הוחלט שבינתיים אף אחד לא מעבד שטחים ריקים מדרום לטירת צבי.

לסטנוגרמה המלאה כאן

ד.9 | ישיבת ועדת שרים לביטחון, 14.12.1967

ממלא מקום הרמטכ"ל (בר לב) מסר סקירה על תקריות גבול שונות.

הקבינט קיבל דיווחים על מגעים של חברי כנסת ואישי ציבור עם גורמים בשטחים, והביע אי-נחת. הוחלט להסביר לראשי סיעות הכנסת מה הנזק שיכול להיגרם. היה דיון על האפשרות לגרש שני מסיתים מרמאללה לירדן. לאחר התלבטויות רבות הוחלט לגרשם בתום ביקורו הקרוב של גונאר יארינג.

בניגוד להחלטה שבוע קודם, הוחלט, לאחר דיון, דווקא כן לחרוש שטחים ריקים מדרום לטירת צבי כי זאת עונת החריש והחלטה אחרת משמעה נטישת הקרקע לשנה. השרים התלבטו האם עליהם לקיים קשרים רשמים עם נציגי הציבור בגדה. הוחלט לא להחליט אלא לאחר דיון יסודי קרוב בעתיד השטחים. הוחלט שהשר גלילי יביא הצעה למסע הסברה אודות ישראל בשטחים. היה דיון קצר וללא החלטה בעניין השבויים שבידי ישראל, וכן באפשרות להחמיר את תנאי המעצר של עצורי אל-פתח. הוטל על שר המשטרה להביא תוכנית להגברת השמירה בקרית הממשלה ובמרכזים רגישים אחרים.

היה דיון ללא החלטות במצב שייווצר כאשר בריטניה תפנה את עדן, וקיים חשש שהשיט הישראלי ייחסם במיצרי באב-אל-מנדב. היה דיון נוסף, ללא החלטה, בנושא חלוקת אות מלחמת ששת הימים, והאם להרחיב את החלוקה מעבר לחיילי צה"ל.

לסטנוגרמה המלאה כאן

ד.10 | ישיבת ועדת שרים לביטחון , 20.12.1967

דיון בעתיד הגדה המערבית, כולל סקירה של אבא אבן על המצב המדיני לאחר קבלת החלטה 242 באו"ם. הדיון לא הסתיים.

לסטנוגרמה המלאה כאן

ד.11 | ישיבת ועדת שרים לביטחון, 26.12.1967 (בוקר)

המשך הדיון בעתיד השטחים.

לסטנוגרמה המלאה כאן

 

ד.12 | ישיבת ועדת שרים לביטחון, 27.12.1967

דיון בהתנהלות הקבינט בעקבות דליפת תכנים מדיוני הקבינט אודות עתיד השטחים, כולל נקידת צעדים נגד הדלפות. הוחלט לבדוק האם מדובר על עבירות פליליות.

השר אבא אבן תיאר את המגעים עם גונאר יארינג. רוב יתרת הדיון הושפע משליחותו של יארינג. היה דיון בחילופי שבויים והאפשרות להוציא את אסירי ציון ממצרים. הורי השבויים פנו ליארינג שיסייע. הוחלט על כמה צעדים, ובהם שחרור שני גנראלים מצריים שיעבירו מסר לנאצר, ו-500 חיילים כמחווה של רצון טוב. הוחלט לאפשר יציאת ספינות תקועות בתעלה לכיוון דרום.

צה"ל הציג רצון להקים שדה תעופה באופירה. הקבינט אישר. הוחלט לאפשר לעובדים מן השטחים לצאת לעבודה בארצות השכנות וגם לחזור. מפכ"ל המשטרה סקר את מצב האיומים החדשים לאחר המלחמה, וביקש תוספות משאבים. הוחלט להקים עדת שרים ייעודית ללימוד הנושא וגיבוש המלצות. בסוף הישיבה אמר לוי אשכול שבעתיד ירצה לדון בדרכים לגייס בני נוער יהודים מחו"ל לתפקידים דמוי-צבאיים; ועוד רעיון לפרק את אחד ממחנות הפליטים בגדה.

לסטנוגרמה המלאה כאן

ד.13 | ישיבת ממשלה ביושבה כוועדת שרים לביטחון, 31.12.1967

ישיבה ארוכה, שהחלה בבוקר, נמשכה בערב והסתיימה לאחר חצות (כנראה). הישיבה עסקה בעתיד השטחים. גם בישיבה הזאת לא הצליחה הממשלה להגיע לעמדה מוסכמת.

לסטנוגרמה המלאה כאן