משה שרת – ראש הממשלה השני: מבחר תעודות מפרקי חייו (1965-1894)

הספר מתעד את סיפור חייו של ראש הממשלה השני של מדינת ישראל (1955-1953), אחד מהמדינאים הבולטים בחיי היישוב היהודי ומדינת ישראל הצעירה, ומי שהניח את אבני היסוד של יחסי החוץ שלה.
הספר כולל 167 תעודות מכל פרקי חייו, מלוות במבואות היסטוריים, ולצדם תמונות רבות של שרת ובני משפחתו הרחבה ושל האירועים המוזכרים בספר.
מתוך הספר עולה דמותו הייחודית של שרת מימי בחרותו בגימנסיה הרצליה בתל אביב ובצבא הטורקי ופעילותו בהנהלת הסוכנות היהודית בשנות ה-30 לצדם של מנהיגים רבי השפעה. בין הישגיו הבולטים היו פעילותו להקמת החטיבה היהודית הלוחמת במלחמת העולם השנייה, המאבק הדיפלומטי באו"ם על קבלת החלטת החלוקה והקמת מדינת ישראל והגנה על הישגיה עד קבלתה של ישראל לארגון במאי 1949. שרת היה שר החוץ הראשון של מדינת ישראל והמשיך למלא תפקיד זה גם לאחר שמונה לראש ממשלת ישראל עם פרישת דוד בן-גוריון לשדה בוקר בדצמבר 1953. בנובמבר 1955 חזר בן-גוריון לראשות הממשלה ושרת המשיך לכהן במשרד החוץ עד שהודח ביוני 1956. התעודות חושפות את תהליך גיבוש עמדותיו בנושאי חוץ וביטחון והסכסוך עם הערבים, עמדות שהציבו אותו בסופו של דבר באופוזיציה להנהגת תנועתו בראשות בן-גוריון וגבו ממנו מחיר אישי כבד. הספר מציג את דמותו הפחות מוכרת של שרת כאיש משפחה, איש ספר ומדינאי עצמאי שפעל לקדם מטרות הקרובות ללבו כקליטת עלייה וקשר עם יהדות התפוצות. פעילותו בשני התחומים האחרונים הובילה אותו לתפקיד יושב ראש הנהלת הסוכנות היהודית בשנים 1965-1961.

התצלומים המובאים בקובץ להורדה "הפרק העשירי מתוך הספר" הם באדיבות ארכיון הצילומים של קק"ל, יד בן-צבי, לע"מ והעמותה למורשת משה שרת. פרטים נוספים אודות התצלומים ניתן לראות בקובץ "רשימת המקורות של התמונות".
בספר 712 +כ"ד עמ', נספח ביוגרפי ומפתח.
ירושלים, ארכיון המדינה. תשס"ז, 2007.
עורכת הספר: לואיז פישר

לצפייה בגרסה הדיגיטלית המלאה של הספר באתר ארכיון המדינה