"היחידי שלא צועק בטלוויזיה" מה חושבים ילדים על הנשיא

בהמשך לפרסום ובו מכתבי ילדים על השלום עם מצרים  אנו מביאים צרור נוסף של מכתבי ילדים ממגוון של גילים לנשיא יצחק נבון. כאמור היה יחסו של נבון לילדים שבהם פגש בביקוריו חם ואבהי, והם החזירו לו אהבה רבה. למשל ילדה בת 5 שכתבה לו כי היא מבינה מדוע שמו יצחק נבון כי הוא צוחק הרבה וחכם (תיק מכתבי ילדים 2 עמ' 204)

 

בנובמבר 1981 שלחו הגננות של גן "רעים" בקרית ביאליק מכתב אל הנשיא ובו ספרו על שיחה שערכו עם הילדים על נשיא המדינה, שבעקבותיה החליטו הילדים לשלוח לנבון מכתבים שכתבו הוריהם מפיהם. הגננת הוסיפה "חכמה" מפי אחד מילדי הגן (תיק ילדים כותבים לנשיא 3 עמ' 8):

צרור המכתבים ששלחו ילדי גן רעים (תיק ילדים כותבים לנשיא 3 עמ' 62-10) שזור בפנינים רבות ובביטויי אהבה והערצה לנשיא: "ישראל אוהבת אותך" כתב ילד אחד,  "נבון הוא נשיא מדינת ישראל חמוד ומתוק מאוד", כתבה אחרת. העובדה שבבית הנשיא ישבה לראשונה משפחה ובה ילדים, שהזכירה לילדי הגן את משפחותיהם שלהם, יצרה תחושה של קרבה ושותפות שבא לידי ביטוי במכתבי הילדים לנבון ולאשתו. ילדי גן "רעים" הרבו להתייחס לילדיו של נבון בביטויים ששאובים מעולמם הם. ילד אחד איחל לנשיא "שהילדים שלך יהיו טובים ונחמדים ולא ירביצו אחד לשני" ( עמ' 35), ואחר ביקש ממנו "שלא תכעס על ילדיך"

בדרך כלל ענו אנשי לשכתו של נבון למכתבי הילדים. אולם לעתים נדירות ענה הנשיא עצמו. לילדה בת שמונה ששלחה לו את אהבתה שלח נבון גלויה בכתב ידו  (עמ' 66):

.1 | מכתבים של ילדים בוגרים בענייני השעה

לא רק ילדי גן וכיתות נמוכות כתבו לנשיא. הגיעו גם מכתבים רבים מילדי כתות גבוהות בבית ספר יסודי ואף מתלמידי תיכון. אלו הרבו בשאלות על חייו, תהו על דעתו בעניינים שעליהם למדו בבית הספר וביקשו את התייחסותו לבעיות שהטרידו אותם בחברה הישראלית. למשל שני תלמידי כתה י', שהקפידו לציין שאחד מהם ממוצא אשכנזי והשני מזרחי, כתבו לו שיש לדעתם הפליה של עדות המזרח במערכת החינוך, והלימוד מתרכז ברובו ביהדות אירופה ובשואה (עמ' 176-174). הם הוסיפו:

מנהל לשכתו של נבון ענה להם שהנשיא אכן פועל למען לימוד שוויוני של כל העדות. פעילות זו קבלה משנה מרץ כששימש כשר החינוך בשנים 1990-1984.

ילדים אינם מצויים בנבכי הפוליטיקה ובמאזן הכוחות בתוכה. ממכתבים שהגיעו ללשכת הנשיא עולה שהם ייחסו לעתים לנשיא כוח רב הרבה מעבר למשקלו האמתי בהנהגת המדינה, שהוא כידוע ייצוגי בעיקרו.

במאי 1981 כתבה ילדה בת 12 לנשיא נבון שהיא חרדה מכך שראש הממשלה בגין גילה סוד צבאי, שאילו חייל היה חושף אותו הוא היה נידון לעשר שנות מאסר לפחות. "אני מקווה שתטפל בדבר הזה…אשמח לשמוע שהדבר טופל", כתבה לו (עמ' 89-88).

אין ראש הממשלה כפוף לנשיא ענה לה מנהל לשכתו ישראל ירקוני.

 

לקריאה נוספת:

תיק מכתבי ילדים מס' 1

תיק מכתבי ילדים מס' 2

תיק מכתבי ילדים מס' 3

תיק מכתבי ילדים מס' 4