בבוקר ה-30 ביוני 1985 התכנסה הממשלה לדון בתוכנית חירום להצלת המשק. קצב האינפלציה החודשי היה דו-ספרתי. יתרות מטבע החוץ כמעט אזלו. המשק עמד על פי תהום. בדיון שנמשך כמעט ללא הפסקה עד שעות הבוקר למחרת דנה ממשלת האחדות בראשות שמעון פרס בצעדי חירום להצלת המשק. כאשר השרים התפזרו למחרת, הם כבר החליטו על שורת צעדים שהצילה את המשק, ופתחה פרק חדש בתולדות הכלכלה הישראלית – פרק שנמשך לדעת רבים עד עצם היום הזה. וכן גם הקלטות מתוך חדר הישיבות של הממשלה. לא רק שניתן לקרוא את הדברים, ניתן גם להקשיב להם.

מאחר שהדיון וההחלטות היו סבוכים, העביר ארכיון המדינה את המסמך למספר חוקרים לפני פתיחתו לציבור. שניים מהם כתבו מאמרי פרשנות למסמך.

קוראים שונים ימצאו משמעויות שונות במסמך הארוך והמורכב הזה. עורך הפרסום שאינו כלכלן התרשם במיוחד מרמת הדיון. השרים לא דיברו לפרוטוקול, שהרי הפרוטוקול עתיד היה להישאר סגור שלושים שנה. במקום זאת הם הביעו את עמדתם. ברוב השעות הם עשו זאת בקולגיאליות, תוך הקשבה הדדית, ואיש לפי השקפת עולמו. אף שהממשלה הייתה מאוזנת בין ימין ושמאל, משתתפי הדיון לא נחלקו למחנות פוליטיים. בשני הצדדים היו תומכים בתוכנית, ובשני הצדדים היו מתנגדים.

בתמונה: ראש הממשלה פרס מתדרך עיתונאים לאחר הישיבה. צילם הרמן חנניה, לע"מ.

ארכיון המדינה פרסם לראשונה את הסטנוגרמה של הדיון ב-2015 בבלוג "ישראל הסיפור המתועד". את הפרסום ערך גנז המדינה דאז יעקב לזוביק.

קישור לסטנוגרמה של ישיבת הממשלה

קישור להקלטות מהישיבה

המשך לקרוא