• תאריך פרסום:
  19 ביוני 2012
 • עורך:
  ארנון למפרום
 • צילום:
  חיילי צה"ל נוסעים ברכב צבאי סורי שנפל בידיהם בפאתי קוניטרה שברמת הגולן, 11 ביוני 1967.
 • צלם:
  משה מילנר, לע"מ

מבוא

ערב המלחמה הרחיב ראש הממשלה לוי אשכול את הממשלה והקים ממשלת אחדות לאומית. לממשלה הצטרפו מנחם בגין ויוסף ספיר מגח"ל כשרים בלי תיק ומשה דיין מרפ"י בתפקיד שר הביטחון. בתום המלחמה החלו דיונים על קביעת מדיניותה של ישראל בנוגע לשטחים שכבשה. הרקע לדיונים היה חששה של ישראל שיופעל עליה לחץ לפינויָם המהיר, כפי שהיה לאחר מבצע סיני ב-1956- 1957. דיונים אלה נפתחו בוועדת השרים לביטחון (15-14 ביוני) אך חברי הוועדה לא הגיעו להסכמה והעניין הועבר למליאת הממשלה.

הרקע לדיוני הממשלה.

ב־10 ביוני 1967 תמה מלחמת ששת הימים – הניצחון הצבאי הגדול ביותר של מדינת ישראל. צה"ל היה פרוס עתה ברמת הגולן, לאורך הירדן ולאורך תעלת סואץ ושלט על השטח הגדול מהחרמון בצפון ועד למצרי טיראן בקצה חצי האי סיני. ראו מפה.

ערב המלחמה הרחיב ראש הממשלה לוי אשכול את הממשלה והקים ממשלת אחדות לאומית. לממשלה הצטרפו מנחם בגין ויוסף ספיר מגח"ל  כשרים בלי תיק ומשה דיין מרפ"י בתפקיד שר הביטחון. בתום המלחמה החלו דיונים על קביעת מדיניותה של ישראל בנוגע לשטחים שכבשה. הרקע לדיונים היה חששה של ישראל שיופעל עליה לחץ לפינויָם המהיר, כפי שהיה לאחר מבצע סיני ב- 1956 – 1957. דיונים אלה נפתחו בוועדת השרים לביטחון (15-14 ביוני) אך חברי הוועדה לא הגיעו להסכמה והעניין הועבר למליאת הממשלה.

המשך לקרוא