• לתיאום סיור:
  מעיין מיארה
 • דוא"ל:
  merkaz@archives.gov.il
 • טלפון/ וואטסאפ:
  02-5680634
 • תאריך הקמה:
  מרץ 2019

ארכיון המדינה פתח בפני הציבור הרחב את שעריו של מרכז מבקרים לימודי וחוויתי. מרכז המבקרים מספר את סיפור תקומת מדינת ישראל, ביסוסה ועיצוב אופייה בראי 16 נשיאי ישראל וראשי ממשלותיה שהלכו לעולמם ובאמצעות מסמכים מאירועים מכוננים.  הביקור במרכז הוא ללא תשלום ובתיאום מראש כאן.

מרכז המבקרים מציג בפני המבקר את חומרי הגלם שמהם מורכבת מסכת החיים במדינת ישראל. המרכז מפתיע ומרגש את המבקר ומציג בפניו את דמותו של ארכיון המדינה כמקור מיוחד ובלעדי לחקר ההיסטוריה האישית, החברתית, הציבורית והמדינית מהתקופה העות'מאנית ועד ימינו אלה.

מרכז המבקרים משתרע על-פני שלושה אולמות, המציגים באופנים מגוונים את האוספים והאוצרות ההיסטוריים. באולם הראשון, שמדמה מחסן ארכיוני, יצפו המבקרים בסרטון המתאר את החומרים שמגיעים לארכיון המדינה, לרבות פריטים הקשורים באופן ישיר למנהיגי המדינה. האולם השני מוקדש להנצחת הנשיאים וראשי הממשלה שהלכו לעולמם וכולל פעילות לימודית מאתגרת אודות אישים אלה, שנעשית בעזרת תיקים ארכיונים, בסגנון המזכיר "חדר בריחה". באולם השלישי, שמדמה את הארכיונאות הנוכחית והעתידית – ארכיונאות דיגיטלית, ישחקו המבקרים במשחק דיגיטלי שיאתגר ויעשיר את הידע ההיסטורי שלהם, ויתנסו בחיפוש והתמצאות באתר האינטרנט של הארכיון.

המרכז הוקם בשיתוף עם המועצה להנצחת זכרם ופועלם של נשיאי ישראל וראשי ממשלותיה, ועם משרד ירושלים ומורשת – "ציוני דרך", לשם שימוש בחומרים ארכיוניים להנצחת הנשיאים וראשי הממשלה שהלכו לעולמם.

כיצד נרשמים לסיור?

הצטרפו אלינו בפייסבוק 

 

 

 

 

 

המשך לקרוא